ÇALINTI OTO ARAŞTIRMASI

Çalıntı Oto Araştırması

Bazı kötü niyetli kişiler hem kendi ulaşımımızı sağlayan hem de günlük yaşamımızda ihtiyaç duyduğumuz her türlü taşınabilir malzemeyi bir yerden başka bir yere taşımak için kullanılan motorlu taşıtları çalma eğilimi göstererek kendilerine göre "kolay yoldan para kazanma" yöntemini seçmişlerdir. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de motorlu taşıt hırsızlıkları maalesef gerçekleşmektedir.

Motorlu taşıt olarak adlandırılan, otomobil, kamyon, minibüs, otobüs, midibüs, motosiklet, tır ve tır çekicisi gibi araçların çalınma amacı genellikle parçalara ayrılarak satılması ve bu satışlardan para kazanılmasıdır.

Diğer bir çalma amacı ise kişinin tamamen nefsini tatmin etmek, macera yaşamak, kendinden bahsettirmek ve kendini önemli hissetmek amacıyla yapılan hırsızlıktır. Burada kullanılan yöntem halkarasında genellikle ikiz plaka olarak adlandırılan yöntemdir. Aynı marka, model ve renge sahip başka bir aracın plakalarını takarak ikizplaka yöntemi ile araç çalma ve kullanma yoluna gidilmektedir. Bu durumlara ek olarak psikolojik bir rahatsızlık olan kleptomani (hırsızlık hastalığı) hasta olan kişiler ihtiyaçları olmasa bile hırsızlık yaparak zevk alırlar, Eğer kleptomani hastası olan kişi motorlu taşıt kullanma zevkine sahipse bu zevki tatmin etmek için araç çalmaya başlar, kendisi ve çevresi için oluşturduğu tehlikenin farkında bile olmaz.

Aracın Çalınmasına Karşı Alınacak Önlemler

Günümüzde hangi nedenle olursa olsun çok fazla sayıda motorlu taşıt maalesef çalınmaktadır. Aracınızın çalınmasını önlemek için alınacak bazı tedbirler mevcuttur, bunlardan bir tanesi aracın direksiyonuna baston kilit takmaktır, diğer bir yöntem ise araca takılacak olan alarm sistemidir.

Aracı kullanmadığınız zamanlarda mümkünse kapalı otoparka park etmek, açık otoparka park edeceksek ise kamera sisteminin görüş açısı içine park etmeye özen göstermek oto hırsızları için caydırı olacaktır. Mümkünse kamera sistemi olmayan otoparklara araç bırakılmamalıdır. Aracınızın yedek anahtarlarını evde ya da iş yerinde kolay bulunacak yerlerde bırakmamak da hırsızlığı önleyecek çözümlerden biridir. Diğer bir önemli nokta ise araç ile seyir halindeyken araçtan inmemiz gereken durumlarda araç çalışır vaziyette ya da anahtar üzerinde bırakmamaktır. Araç anahtar üzerinde unutulmuş bir şekilde çalınmış ise sigorta şirketleri zararı kesinlikle karşılamamaktadır.

Sık yapılan hatalardan bir tanesi de araç ile gittiğimiz mekanlarda, otomobilimizi kendisini vale olarak tanıtan kişiye teslim etmemizdir. Mümkün olduğu kadar valeye araç teslim etmemeye özen göstermeliyiz, zorunlu olduğumuz durumlarda ise valenin ilgili mekanın resmi çalışanı olduğunu öğrenme yoluna gitmeliyiz ayrıca, valeden aracı teslim ettiğimize dair bir numara, kart ya da teslim belgesi almamız da hırsızlığı önleyici tedbirlerden bazılarıdır.

Aldığımız bütün bu tedbirlere rağmen ne yazık ki motorlu araç hırsızlıkları devam ediyor. Böyle bir durum da ise ikinci aşama olan GPS ve GPRS yardımımıza koşuyor. İnternet aracılığı ile GPS'ten gelen konum bilgisine göre çalınan aracın koordinatlarına ulaşmak mümkün. Aracın çalınmasını engellemek değil de çalındıktan sonra yerinin belirlenmesi amacına hizmet eden GPS ve GPRS teknolojilerinden faydalanarak aracınızı hırsızların elinden kurtarmanız mümkündür.

İzmir Dedektiflik Çalıntı Oto Araştırması

Müşterilerine sunduğu bütün dedektiflik hizmetlerin de olduğu gibi çalıntı oto araştırması hizmetlerinde de sonuç odaklı ve başarılı hizmet veren İzmir Dedektiflik 25 yıllık tecrübesini kullanarak çalınan binlerce aracın bulunmasını sağlamıştır.

Aracınızın çalındığı durumlarda, bulunduğunuz bölgeye en yakın kolluk kuvvetine (Polis karakoluya da jandarma) giderek durum hakkınd bilgi veriniz. Bölgenin yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek suç duyurusunda bulunarak şikayetçi de olmalısınız.

Eğer kolluk görevlileri tarafından yapılan tahkikat ve araştırmalardan bir sonuç elde edilmezse, aracınızın bulunmasına dair alanında uzman ve profesyonel  dedektif kadromuz ile 7 gün 24 saat hizmetinizdeyiz. Her türlü konu hakkında kurumsal müşteri danışma hattımızolan 444 7 635 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.


Yorumlar

Yorum Yapabilirsiniz

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.

ISO 10002 Uluslararası Müşteri Memnuniyeti Belgesine Sahip Dünyada Tek Firmayız.

WHATSAPP
ile iletişime geç