MARKA SAHTECİLİĞİ ARAŞTIRMASI

Marka Sahteciliği Araştırması

Firmalar ürettikleri ürünleri ve hizmetlerin kişiler tarafından duyulması, tanınması ve bilinmesi amacı ile markalaşır. Hem ülkemizde, hem de dünya çapında firmalar bu şekilde kalitesinin onaylanmasını sağlar. Ancak bu durum marka taklitçilerini de harekete geçirir. Bu tür sahtekârlar markanın bu popülaritesinden faydalanmak amacı ile bu durumdan yararlanmaya çalışır. Esasında firmanın rakipleri arasında kendi değerini ve kalitesini göstermesi marka tanımıdır. Firmalar markalarını tescil ettirerek bu şekilde dolandırıcılardan marka imajını korumaya çalışır. Firmalar tarafından üretilen mal ya da hizmetlerin marka tescili çalışmaları ile sahiplenmesi üreticilerin en önemli hakları arasında yer alır. Firmalar markaları için kişi ismi, mallar üzerinde yer alan biçimler, tarzlar, tasarımlar, ambalajlar hatta fontlar ve çizimler gibi özellikleri de tescilleyebilir. Marka taklitçileri de matbaa, kaşe, serigrafi gibi baskı sistemleri kullanarak markanın birebir kopyasını yapabiliyor. Kopyalar orijinal ürünler ile her türlü simge ve işaretleri ile birebir aynı olabiliyor.

Dünya çapında markalar sık sık taklit edilebiliyor. Özelikle tanıtım güçleri nedeni ile markalar bu durumları çokça yaşıyor. Yasalara uygun olmadan markaları taklit eden kişiler firmalara çok ciddi maddi kayıplar yaşatabiliyor. Bu gibi nedenlerden dolayı marka sahipleri bu tür taklitçilere karşı sürekli bir içinde yer alıyorlar. Marka taklitçileri markalarını korumak amacı ile taklit firmanın toptancılarına, sevkiyatçılarına ve son kullanıcılarına kadar iz sürmek zorunda kalıyor. İzinsiz yapılan marka taklitçiliği yasalara aykırı olduğu için izinsiz bir şekilde sahtecilik yapan kişilere karşı davalar açılabiliyor. Ve bu firmalar iflasa varan mağduriyetler yaşayabiliyor. Ayrıca taklit olarak yaptıkları üretimlere de yasal düzenlemeler gereğince anında son verilebiliyor.

Marka Sahteciliği Yapanların Durumları

Dünya genelinde markaların korunması için belirli yasalar çıkarılmıştır. Özellikle dünya çapında markalar açtıkları bu savaşları gelişmiş dünya ülkeleri platformlarında dile getirmiş ve markaların korunması için dünya çapında kanunlar çıkartılmasını sağlamıştır. Bu kanunlar içerisinde markayı izinsiz, yasalara aykırı olarak ve haksız yere kullanmak olan marka sahtecilerine karşı çok ciddi yaptırımlar bulunuyor. Para cezalarının yanında hapis cezalarına varan çok ciddi yaptırımlarda bu kişilere geliyor.

İzmir Dedektiflik Bürosu alanında uzman ekipleri ile 25 yıllık tecrübesi bulunan bir firmadır. 550 dünya devi markalarının avukatları ile hukuksal işlerini sürdürmek adına birlikte hareket eden firma; markaların izinsiz ve haksız yere kullanılmasına karşı çok önemli mücadeleler yapmaktadır. Bu şekilde sahtekârların bulunması için profesyonel yöntemler takip edilmekte ve yasal sürecin başlatılabilmesi için başlatılan marka sahteciliği araştırması takibi üretimin yapıldığı yerden dağıtımının yapıldığı yere kadar adres tespitleri sağlamaktadır. Hatta ürünlerin gittiği toptancıları, satıldığı adresleri ve son kullanıcıya ulaşıncaya kadar geçen süre boyunca yaşanılanları alanın uzman ekipler tek tek rapor etmektedir. Bu şekilde hukuksal düzlemde marka haklarınızı koruyabilir ve taklitçileri hak ettiği cezaların verilmesini sağlayabilirsiniz. Taklitçiler yaptığı işi orijinal olarak yapmaya çalışsa da zaman içerisinde mutlaka açık verirler. Bu da onların yakalanmasında delil olarak kullanılabilir ve başlangıç noktası olarak bu şekilde bir ip ucu bulunduğunda taklitçilerin depolarına, toptancılarına ve satış alanlarına ulaşmak çok daha kolay olacaktır.

Markanızın farklı insanlar tarafından taklit edildiğine daire şüphe ya da delillere ulaşmış iseniz bu alanda yasal sürecin başlanması ve takip ederek lehinizde sonuçlanması için profesyonel çalışmalarımızdan destek alabilirsiniz. Ekiplerimiz 7/24 çağrı merkezimize ulaşan destek taleplerine anında yanıtlar vermektedir. 444 7 635 nolu çağrı merkezi numaraları üzerinden firma yetkilileri görüşmeler yapabilir ve çalışmalar hakkında çok daha detaylı bir şekilde bilgiler alabilirsiniz.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.


Yorumlar

Yorum Yapabilirsiniz

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.

ISO 10002 Uluslararası Müşteri Memnuniyeti Belgesine Sahip Dünyada Tek Firmayız.

WHATSAPP
ile iletişime geç