SANAYİ CASUSLUĞU ARAŞTIRMASI

Sanayi Casusluğu Araştırması

Sanayi casusluğu, geçmişi sanayi devrimine kadar uzanan eski bir suçtur. Özellikle sanayinin yeni yeni ortaya çıkmaya başladığı ve üretimin büyük paralar getirdiği anlaşılan dönemlerde kolay yoldan zengin olmak isteyen casuslar ve firmalar, farklı firmalardan ürün ve tasarım çalmak amacıyla bu suça ortaklık etmişlerdir. Bir ürünün tasarım aşamasındaki halinden, ürünün ince bir ayrıntısına kadar pek çok bilginin farklı kaynaklara aktarılmasıyla yapılan sanayi casusluğu evrensel bir suçtur. Ülkemizde de örneklerine sık rastlayabileceğimiz sanayi casusluğu, dünya genelinde büyük firmaların sıkça başlarından geçmiş önemli bir suçtur. Firmalar kendi bünyelerinde bulunan personeller aracılığı ile veya dışardan gelen bir başka etki ile fikir, tasarım, proje, ürün gibi üretim aşamasında ki adımlarda çeşitli saldırılara uğramaktadır. Firmaya maddi ve itibari kayıplar yaşatan bu suç, bazen geri dönülemeyecek boyutlarda zararlara neden olmaktadır. İnternet ve sanal dünyanın aşırı gelişmişliği ve giderek gelişmesi durumu, tedbirini almayan firmaların büyük güvenlik açıkları vermelerine neden olmaktadır. Her yıl birçok firma milyonlarca lira zarara sırf bu yüzden girmektedir. Dünya genelinde çeşitli firmaların sıkça rastladığı sanal saldırılar ve casusluk olayları firmaları büyük zararlara sokmaktadır. Şirketler güvenlik departmanlarına yeterli yatırımları ayırmadıkları için özellikle internet ağları üzerinde kötü amaçlı insanların kolayca yakalayacağı büyük bir açık bırakmaktadırlar. Oysa ki herhangi bir casusluk saldırısında veya durumunda maddi kayıpları çok daha büyük boyutlara gelebilmektedir. Şirket içerisinde çalışan personellerinde çeşitli aygıtlarla gerçekleştirdikleri casusluk olayları ciddi boyutlara ulaşmıştır. Firmalar sanal güvenlik ve casusluk saldırılarına karşı profesyonel ekiplerden yardım alarak, son ve güncel yazılımların, online destek ve korumaların, son teknoloji ürünü  donanımların korumaları altına girmektedir.

Sanayi Casusluğu Nasıl Yapılır?

Sanayi casusluğu dünya genelinde yüzde 58 oranında şirketiçi personel tarafından gerçekleştirilmektedir. Şirket içinde “köstebek” olarak anılan casuslar, şirketin önemli bilgilerini çalarak başka şirkete satarlar. Çeşitli aygıtlar ve sistemlerle ürünü, tasarımı çalıp yurt dışına kadar götürebilen casuslar, bazı firmalar da uzun yıllardır çalışmakta olan AR-GE takımı içerisinde yer alan mühendisler, uzmanlar, tasarımcılar olabilmektedir. Sanayi casusluğunun diğer bir türü olan fuar casusluğu ise, ürün ile ilgili kurulan fuarda fotoğrafik hafızası gelişkin insanların tasarımın her aşamasını kaydederek tasarımı çalması durumudur. Dünya genelinde herhangi bir tasarımı, uzun sürelerde inceleyen casuslar her ayrıntısını olmasa da önemli ve farklı parçaları hafızaya alarak bir başka firmanın üretim bandına iletebilmektedir. İnternet ağı üzerinden gerçekleştirilen saldırılarda ise sanal korsanlar uzaktaki başka bir bilgisayardan firma içerisindeki bilgisayarlara bağlanarak siber saldırı aracılığı ile bilgileri kopyalamaktadır. Hackerler tarafından düzenlenen bu saldırılar sanal güvenliğin yetersiz olduğu durumlarda sıkça yaşanır.

Sanayi Casusluğundan Nasıl Korunulur?

Teknolojinin gelişmesi ile artık herkes her yerden her an internete bağlanabilmekte, internetin sınırsız ve özgür aleminde dilediğince gezinmektedir. Her türlü bilgiye saniyeler içerisinde ulaşabilmekte, tanıdığı veya tanımadığı insanlarla kısa süreler içerisinde iletişim kurabilmektedir.İnterneti kötü amaçlarına alet edenler de yok değildir.İnternet kötü amaçlarla kullanıldığında özellikle firmalar için oldukça tehlikeli bir kapı haline gelmektedir. Büyük teknoloji markaları olan SONY, Google gibi firmalar bile internet üzerinden saldırılar almaktadır.Hatta uzay araştırmaları enstitüsü NASA bile   siber saldırıların odağı olmuştur. Yüksek önem arz eden bazı yüksek veriler maddi değeri yüksek olduğundan korunması gereken, risk taşıyan veriler olarak nitelendirilir. Veri güvenliğini sağlamanın elbette yolları mevcuttur. Verilerin depolandığı bilgisayarların sürekli kameralar ile izlenmesi, bilgisayarın internet bağlantılarının olmaması, herhangi bir network ağına veya Turpak hattına bağlı olmaması gerekmektedir. Ayrıca bu bilgisayarın üzerinde micro kart, CF kartı, flash bellek, hafızakartı, harici hard disk gibi eklentiler ve kart okuyucular olmamalıdır.Ar-Ge departmanında çalışan personelin tasarım ofisine girerken yanında herhangi bir cep telefonu, kayıt cihazı, kamera gibi kayıt ve görüntü alabileceği cihaz taşımaması gerekmektedir.İzmir Dedektiflik A.Ş. 25 yıllık iş tecrübesi ile sanayi casusluğu alanında hizmet vermektedir. Sanayi casusluğu hakkında detaylı ve profesyonel bilgi almak, bizlere ulaşmak için 7 gün 24 saat kurumsal müşteri danışma hattımız olan 444 7 635 numaralı telefondan bizi arayabilir ve bizimle iletişime  geçebilirsiniz. Profesyonel destekler ile doğru çözüme ulaşıyor ve yaşadığınız mağdurluğu en kısa sure içerisinde gideriyoruz.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.


Yorumlar

Yorum Yapabilirsiniz

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.

ISO 10002 Uluslararası Müşteri Memnuniyeti Belgesine Sahip Dünyada Tek Firmayız.

WHATSAPP
ile iletişime geç