VELAYET DAVALARINA DELİL TOPLAMA

Velayet Davalarında Delil Toplama  

Ülkemizde evlilik kurumu çok kutsal bir kurum olarak kabul edilir. Ancak yine de boşanma davaları her geçen gün artmaya başlamış ve çiftler arasındaki uyumsuzluk daha çok meydana gelmeye başlamıştır. Belirtilen bu durum çocuklu aileler tarafından boşanma davası açıldığı zaman ortaya özelikle çocuk açısından büyük problemler çıkabilmektedir. Böyle durumlarda hakim bilirkişi olarak kabul edilmekte ve çocuğun velayetine hakim karar vermektedir. Ancak eşlerin de belirtilen süreçte delil toplama ve kendini haklı gösterecek kanıtlar bulması fayda sağlayacaktır. 

Eşin Kusurunu İspat Etmek Davanın Seyrini Değiştirir 

Velayet davalarında delil toplama aşamasında eşlerin yapması gereken önemli işlemlerden birisi de kusurlu eş ile ilgili delil toplamasıdır. Boşanmaya sebep olan eş ile ilgili delil toplanması, kusurlarının ortaya çıkarılması veya çocuğa bakamayacağını ispatlayan mal tespitinin elde edilmesi, velayet davasının kazanılması için en büyük etkenlerden birisi olarak kabul edilir. Böyle bir durumda haklı olan tek bir taraf olacağı için eşlerin ayrıntılı bir şekilde araştırma yapması, hatta profesyonel olan başarılı bir avukata başvurmasında fayda vardır. Bu tarz davalar ispat usulüyle devam ettiği için detaylı araştırma yapılması ve kanun sınırları içinde delil toplanmasında davanın kazanılması adına büyük fayda yer almaktadır. Çünkü davanın seyrini belirleyen asıl nokta mahkemede sunulacak kanıtlardır. 

 Çekişmeli Boşanma Davaları İçin Özenle Delil Topluyoruz 

Velayet davalarında kanıt toplamaya neden olan temel boşanma davaları, çekişmeli boşanma davaları  şeklindedir. Eşler anlaşmalı olarak boşandığında ve çocuğun velayetinin herhangi bir eşe verilmesi için karar verildiğinde böyle bir işlem için delil toplama sürecine gerek kalmayacaktır. Ancak çekişmeli bazı davalarda, özellikle boşanmak istemeyen eşler arasında çocuk koz olarak kullanılabilir. Bu yüzden çocuğun velayetini almak için bireyler çeşitli yollara başvurabilmektedir. Bu durumda ise çekişmeli davalar hakkında eşlerin, dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Delil toplamak ve kendini haklı göstermek önemlidir. Ancak belirtilen tüm bu işlemleri kanunlar çerçevesinde yapmak, sınırları asla geçmemek ve kişilerin haklarına tecavüz etmemek de son derece önemlidir. Böyle bir problemin yaşanmaması için çok dikkatli delil toplamakta yarar bulunmaktadır. 

Anayasa Maddesi-182 Neyi Anlatır? 

Anayasanın 182. maddesi, boşanma niyetindeki eşleri ve hangi durumda velayet davalarının kazanılabileceğini belirtmiştir. Eşlerin çekişmeli boşanma davası açmadan önce, anayasanın 182.maddesini detaylı bir biçimde araştırması ve işlemlerini buna göre yapmasında fayda vardır. Aksi halde hukuka uygun olmadığı için yapılan işlemler geçersiz sayılacak, bireylerin velayetleri alabilme çabaları sonuçsuz kalacaktır. Pofesyonel ve boşanma davaları konusunda uzman bir avukattan yardım almak çok akıllıca bir davranış olacaktır. Bu tarz bilinmeyen konularda destek olan avukatlar, yasal olarak delil toplanması konusunda da bireyleri yönlendirici hareketler sergileyeceklerdir. Çekişmeli boşanma davalarında açılan velayet davaları çok titizlik gerektirmektedir. 

Anayasanın 323. Maddesi Mağdur Olandan Yanadır 

Çekişmeli boşanma davalarının konusu olan velayet ile ilgili anayasanın diğer bir maddesi mağdur olan ve çocuğun velayeti verilmeyen eşin haklarını da korumaktadır. Anayasanın 323. Maddesine göre bireyler eşlerinden boşanmak amacıyla dava açtıklarında ve çocuklarının velayetini almak istediklerinde, eğer davayı kaybederlerse, mutlaka velayetini kaybettikleri çocuklarını belirli aralıkla görebilme hakkına sahiptir. Anayasa belirtilen ilgili madde, mağdur olan eşin çocuğunu görme hakkını korumakta ve ona yardımcı olmaktadır. Siz de velayet davaları öncesi delil toplama ihtiyacı duyarsanız, bu konularda uzman bir ekibe sahip olan İzmir Dedektiflik Şirketinden yardım alarak bu konuda en hızlı ve güvenilir bir çözüme kavuşabilirsiniz. 

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.


Yorumlar

Yorum Yapabilirsiniz

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.

ISO 10002 Uluslararası Müşteri Memnuniyeti Belgesine Sahip Dünyada Tek Firmayız.

WHATSAPP
ile iletişime geç