BOŞANMA DAVASINDA ALDATMANIN İSPATI

Boşanma Davasında Aldatmanın İspatı

İnsanların evlenmesi çok kolay olduğu gibi boşanmak tam bir derttir. Ülkemizde evlenmek için gereken şartlar içerinde sadece yaş, akıl sağlığı ve hukuka uygunluk varken psikoloji kişilerin evliliğe hazır olup olmadıkları soruşturulmaz. Boşanmak ise evlenmenin aksine bir sürü prosedürün gerektiği ve bu şartlar sağlansa bile hakimin kararına bağlı olan bir durumdur. Bu yüzden boşanma davası açarken delillerinizin ve davayı açarken ki dilekçenizin son derece iyi ve kuvvetli olması şarttır. Boşanma davalarında yazılan dilekçenin önemi çok büyüktür. Ceza davaları ki gibi mahkeme anındaki hakimin sizleri dinlemesi karar açısından çok anlam ifade etmez. Boşanma davalarında ve genel olarak Aile Mahkemeleri’nde ki davalarda yazdığınız dilekçenizin, sunduğunuz boşanma protokolünün ve kanıtlarınızın önemi dava için en önemli etkenlerdir. 
Maalesef ki artık ülkemizde en çok boşanma davası açma sebebi olarak aldatma başı çekiyor. Aldatmak rağbet gören bir eylem haline gelmiş durumda. Bu tarz yaşam sürmek ise bir kısım tarafından uygun karşılanıyor. Eşler aldatıldığını fark ettiğinde ise gururu, haklı sebebi, kendi ve çocuklarının geleceği için haklı olarak boşanmaya karar veriyorlar. Ülkemizde ne yazık ki her yıl yüz elli bin civarı boşanma davası açılıyor. Bu davalarda delil yetersizliğinden dolayı uzun sürebilmekle beraber hakim boşanma yerine ayrılığa da karar verebiliyor. Davaların uzun sürme sebeplerinden birisi çekişmeli olarak boşanma davası açılması, aldatan eşin maddi tazminat, manevi tazminat ve nafaka gibi yüklerin altına girmek istememesi gibi durumlar. Bu yüzden kusuru olan eş olabildiğince boşanmayı erteleyip elinden evlilik zamanı elde edilmiş malları, ziynet eşyalarını çıkarıp borca girip kendini olabildiğince maddi durumu az göstermeye ve boşanma işlemi sonucunda eski eşine az para vermeye uğraşıyor. Bu yüzden ne kadar erken boşanılırsa ve boşanma işlemi ne kadar hızlı olursa mağdur olan eş için o kadar iyi oluyor.
Aldatmak Türk Medeni Kanunu’nda belirtildiği üzere eşinizin evlilik harici birisiyle ilişki yaşaması durumudur. Türk Medeni Kanunu 161. madde şöyledir: ‘’Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir. Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer. Affeden tarafın dava hakkı yoktur.‘’ 
Evlilik bir sözleşmedir ve sözleşme evlilik sonrası verilen evlilik cüzdanı ile kesinleşmiş olur. Evliliğin sorumlulukları ise en başta gelen sadakat yükümlülüğüdür. Eşler birbirlerine karşı sadık olmakla ve bu sadakati bozmamakla yükümlüdür. Eğer eşler sadakat yükümlüğünü yerine getirmez iseler boşanmak veya ayrılmak için ortaya somut bir sebep çıkmış olur. Boşanmak için zina yani aldatılmak yani sadakat yükümlülüğüne aykırı davranış yeterli olsa da zina suçunu ispatlamak hiç kolay değildir. Zina suçunun ispatlanması için gereken en önemli şeyler mahkemelere delil olarak sunula bilinen şeylerdir. Bazen aldatan eşin fazla kredi harcaması, giyim kuşamına özen göstermesi bile delil olarak sayılabilirken bazen de sayılmamaktadır. Boşanmak için en önemli delil hukuka uygun olarak edinilmiş fotoğraf ve video görüntüleridir. Bu deliller kesin net ve gerçek oldukları için hakimin bunu kabul etmesi ve zina suçunun işlendiğine emin olması açısından en geçerli deliller fotoğraf ve video görüntüleridir.
Bazı durumlarda ise fotoğraf, video, ses kaydı gibi deliller hukuka aykırı yollarla elde edilirse ne kadar gerçekleri gösteriyor olsa da mahkeme tarafından hukuka aykırı olduğu için kabul edilmez. Delil toplarken en önemli şey hukuka uygun olmasıdır. Bu yüzden de profesyonellerden yardım almanız sizin sağlıklı bir boşanma süreci için en büyük yardımcınız olacaktır. İzmir Özel Dedektiflik A.Ş. olarak 25 yıldır bu işi yapmakla beraber özel dedektif olarak delil toplamaya yetkili olduğumuz için topladığımız deliller hukuka uygun ve beş sene boyunca mahkemelerce geçerli kabul edilmektedir. Türkiye’nin ilk ve en iyi Özel Dedektiflik şirketi olarak aynı zamanda bu işi anonim şirket olarak yapan tek işletmeyiz. Siz kıymetli dostlarımızla yaptığımız gizlilik sözleşmesi sonucunda delillerinizin başka kimseye verilmemesi ve işlerin gizlilik içinde yürütülmesi asıl esasımızdır.
Zina sebebiyle eşinize açacağınız davada ise delil olarak kullanılacak olan bazı şeyler şunlardır:
Şahitler: Aldatma olayını gören ve şahit olan kişiler mahkemede şahitlik yapabilirler. Ancak şahitlerin söylediklerinin delil olarak sayılması için diğer delillerle beraber desteklenmesi gereklidir. Tek başına şahit ifadelerinin delil olarak geçerliliği yoktur.
Mesajlar: Aldatan tarafın beraber olduğu kişiden gelen mesajlar hukuka uygun ise delil olarak kullanılabilir.
Telefon görüşmeleri, fotoğraflar, video kayıtları, ses kayıtları, oteller de ki konaklamaya dair belgeler, kredi kartı harcamaları ve dokümanları, mektuplar, not defteri veya ajanda da ki yazılar, birlikte yapılan seyahatlere ait biletler, gidilen restoranlara ait belgeler fişler gibi dokümanlar delil olarak kullanılabilir. Tabi delil olarak kullanılmasının en önemli şartı hukuka uygun olmalarıdır. Hukuka uygun olmadıkları takdirde delil niteliği görmeyeceklerdir. Whatsapp, facebook, instagram gibi sosyal medya platformlarının şifrelerinin kırılması, hacklenmesi sonucu elde edilen bulgular ise delil niteliği göstermeyeceği gibi hukuka aykırı işlemler oldukları için ve suç teşkil ettikleri için bunları yapmanız durumunda, karşı eşin size açacağı bir dava ile cezai yaptırıma maruz kalabilirsiniz.
İspat Türk hukukunda Hukuk Muhakemesi Kanunu’n da düzenlenmiştir. İlgili maddeler ise 187. 188. 189. 190. 191. 192. 193. 194. 195. 196. 197. 198. maddelerinde düzenlenmiştir. 
Kısaca şunlardan bahsedelim bir kişi açtığı dava için delil toplamaya ve bunları mahkemeye sunmaya aynı zamanda kendi düşüncelerini haklı çıkarmaya hakkı vardır. Tabi ki toplanan bu delillerin ve mahkemeye sunulan şeylerin hukuka aykırı olduğu takdirde geçerliliği olmayacaktır. Hukuk Muhakemesi Kanunu madde 187: ‘’İspatın konusunu tarafların üzerinde anlaşamadıkları ve uyuşmazlığın çözümünde etkili olabilecek çekişmeli vakıalar oluşturur ve bu vakıaların ispatı için delil gösterilir. Herkesçe bilinen vakıalarla, ikrar edilmiş vakıalar çekişmeli sayılmaz.’’ 
Özetleyecek olursak: Boşanmak için aldatılma sebebi ile dava açtığınız zaman, zinanın kanıtlaması çok güçtür. Aldatıldığınızı kanıtlamak için karşı tarafın bunu kabul etmesi ya da sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Kanıtlamak için delil toplama hakkına sahipsiniz. Toplanılan deliller hakimin kabul edip etmemesine bağlıdır. Bu yüzden en güzel ve en geçerli delil video kaydı ve fotoğraflardır. Bu elde edilen delillerinde yine mahkeme tarafından geçerli sayılabilmesi için hukuka uygun olması gereklidir. Hukuka uygun olarak delillerinizi topladığınız takdirde çekişmeli bir davada bile boşanma işleminizin başarıyla gerçekleşeceği esastır. Şunu da hatırlatmakta fayda var. Eğer boşanma davası açar ve boşanamazsanız tekrardan aynı sebepten dolayı üç sene boyunca dava açamazsınız. Dava esnasında da dava uzarsa genelde aldatan eş evlilik birliği içinde edinilen malları kaçırmaya, satmaya, borca girmeye ve maddi durumunu kötü göstermeye uğraşır. Bu yüzden olabildiğince hızlı boşanmak esastır. Aldatıldığınızdan şüphelendiğiniz zaman bir dedektife başvurarak olayın net haliyle öğrenmeniz deliller elde etmeniz her açıdan daha sağlıklı ve daha garantili olarak boşanma işleminizi gerçekleştirmenizi ve yaptığınız işlemlerin hukuka uygun olması, hukuksal olarak bir destek almanızı sağlar. İzmir Dedektiflik A.Ş. olarak bu işi 25 yıldan beri yapmamız ve Türkiye’nin ilk ve en iyi dedektiflik hizmetini sunmamız, uzman kadromuz ve hukuksal bilgimiz sayesinde, siz değerli misafirlerimize en iyi hizmet etmek için uğraş vermekteyiz.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Önemli Uyarı

İzmirdedektiflik.com içeriğinde yayınlanan Özel Dedektiflik bilgileri Bilal KARTAL tarafından yazılmıştır. Bu yazıların  tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜRK CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır.  Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan Özel Dedektiflik bilgileri uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır. Diğer kanun maddeleri hukuki makaleler, dilekçeler, hukuki içerik ve bilgiler Sayın avukatların göndermiş olduğu paylaşımlardan, baro dergilerinden, kanun kitaplarından ve hukuki yayın yapan web sitelerinden alınarak okurlarımızla paylaşılan bilgilerdir. Bu bilgilerin sahiplerinden izinsiz olarak kullanılmasıda yasal sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Saygılarımızla.

ISO 10002 Uluslararası Müşteri Memnuniyeti Belgesine Sahip Dünyada Tek Firmayız.

WHATSAPP
ile iletişime geç